Kde je město Olomouc?

Kde Olomouc leží, asi všichni víme. Ale kde jsou představitelé města Olomouce, když se rozhoduje o zásadním zásahu do podoby historického jádra města, které je po Praze naší největší městskou památkovou rezervací?

Vypadá to, že stavba kontroverzní budovy SEFO v historickém centru nechává představitele Olomouce překvapivě klidné. Možná je to proto, že město v tomto případě není investorem. Muzeum umění je zřizováno přímo Ministerstvem kultury a finanční prostředky tak půjdou ze státní kasy prostřednictvím Olomouckého kraje.

Jenže stavba bude stát v Olomouci a ovlivní především život a podobu historického města. Proto by olomoucká radnice měla přípravu projektu bedlivě sledovat. Jenže kdo konkrétně by to měl dělat? V Olomouci se dlouhé roky diskutuje o pozici hlavního architekta, ale zatím nikdo takový není. A není nejspíš ani nikdo jiný, kdo by koncepčně řešil rozvoj města a dbal o zachování jeho charakteru. Stavební úpravy v okolí centra v posledních letech svědčí o tom, že chybí cit a smysl pro detail.

SEFO není jedinou kontroverzní stavbou v Olomouci. Vzpomeňme mnohokrát diskutovanou Šantovka Tower. Ukazuje se, že olomoucký magistrát má často jiné zájmy, než je ochrana historického jádra Olomouce. Přesto prosím, proberte se zastupitelé, vzbuďte se radní a začněte se zajímat, co se děje doslova pod okny radnice. Třeba ještě není úplně pozdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *